GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 11105142
nr 1110 5142
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Stig Lindberg (1916-1982), ur Karneval, Gustavsberg, Sweden 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, cylinderform, height: 20 cm, slipade kanter, fotnagg.
VASE, Stig Lindberg (1916-1982), ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, cylinderform, höjd: 20 cm
Condition: slipade kanter, fotnagg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
1200
SEK 1000
Monday May 22 2017
at 19:40:14
22/5 19:35:15
- Thema-auction
May 22
50/60-tal
Read more about 50/60-tal
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg
Karneval (Stig Lindberg)